Akademia Wojsk Lądowych gościła ambasadorów Francji i Niemiec. Dyskutowano o wzajemnej współpracy. Ambasadorom towarzyszyli attaché wojskowi.

W dniu 04 lutego br., w Akademii Wojsk Lądowych przebywali z wizytą ambasadorowie Francji – Pierre Lévy oraz Niemiec – Rolf Nikel. Dyplomatom towarzyszyli attaché wojskowi: płk Philippe Abraham (Francja) oraz płk Andreas Meister (Niemcy).

Gości powitał rektor-komendant AWL, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, a następnie zaprosił na spotkanie, podczas którego omówiono główne wnioski wynikające z realizacji kształcenia i szkolenia kadetów niemieckich i francuskich w Akademii. Dyskutowano również na temat rozszerzenia współpracy bilateralnej pomiędzy krajami, w zakresie wymiany dydaktyczno-szkoleniowej.

W trakcie wizyty członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce zapoznali się z bazą dydaktyczno-szkoleniową Akademii Wojsk Lądowych. Goście obejrzeli: innowacyjny system symulacji taktycznej PACAST, VBS3 (VirtualBattleSpace3), system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, symulator szkolenia kierowców KTO Rosomak „Jaskier”, symulator taktyczny plutonu zmechanizowanego „Aster” oraz najnowszy nabytek Akademii wspierający proces szkolenia podchorążych - Krytą Mobilną Strzelnicę Ćwiczebną w Kontenerach 40FT HC.

Podczas wizyty w Akademii, delegacja francuska spotkała się z 2 słuchaczami z francuskiej Szkoły Ogólnowojskowej z Saint-Cyr Coëtquidan, odbywającymi obecnie staż w naszej Uczelni. W równoległym spotkaniu z kadetami niemieckimi, realizującymi w Akademii Wojsk Lądowych proces kształcenia, w oparciu o umowę bilateralną pomiędzy polskim i niemieckim Ministerstwem Obrony Narodowej, uczestniczył ambasador oraz attaché obrony Niemiec.

Ostatnim elementem wizyty w AWL był uroczysty obiad z kadrą kierowniczą Akademii, podczas którego dyskutowano o kierunkach rozwoju współpracy pomiędzy Uczelniami.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch