Technologia z Akademii Wojsk Lądowych została nagrodzona złotym medalem na zakończonej w Hong Kongu międzynarodowej wystawie International Invention Design Competition. W tej samej kategorii do Wrocławia trafiła nagroda specjalna przyznana przez chińskich organizatorów konferencji. Za interdyscyplinarność innowacji otrzymaliśmy wyróżnienie od International Federation of Inventors’ Associations.

To trzecia tegoroczna wystawa, z której Akademia Wojsk Lądowych wraca z wyróżnieniami. Złoty medal z Hong Kongu dołączył do kolekcji medali już zdobytych przez AWL na innych międzynarodowych wystawach w 2018 roku.

– Zamierzeniem było trafić do potencjalnych inwestorów oraz odbiorców na trzech najważniejszych, pod względem technologicznym, kontynentach. Dlatego obecni byliśmy na wystawach w Genewie oraz Silicon Valley w Kalifornii, a teraz prezentowaliśmy naszą innowację w Hong Kongu. Oczywiście staramy się, aby nasze produkty były konkurencyjne na rynku międzynarodowym, co potwierdzają liczne międzynarodowe wyróżnienia – powiedział prorektor ds. nauki AWL dr hab. inż. Adam Januszko.

Złoty medal wystawy w Hong Kongu przyznano za Ciekłokrystaliczny wyświetlacz bazujący na zamianie promieniowania jonizującego na efekt optyczny w czasie rzeczywistym (ang. Liquid crystal display base cascade ionizing radiation detector visualizing in Real Time).

– Jest to urządzenie, które pozwala na bezpośredni pomiar jonizującego promieniowania elektromagnetycznego, które w postaci zmiany barwy wyświetlacza mówi nam o jego wielkości – powiedział prorektor ds. nauki.

Przedstawiona innowacja stanowi technologię o podwójnym przeznaczeniu. Może być wykorzystana szerzej nie tylko w środowisku wojskowym ale również w cywilnym.

- Technologia przedstawiona na wystawie, skupia w sobie zagadnienia wielu obszarów nauki w tym m.in.: fizyki, chemii, optoelektroniki czy inżynierii materiałowej. W efekcie takiego podejścia do nauki zostaliśmy wyróżnieni przez International Federation of Inventors’ Associations nagrodą Outstanding Innovation za interdyscyplinarność naszej innowacji – mówił prorektor ds. nauki.

Obecność Akademii Wojsk Lądowych na wystawie miała szerzej pokazać, że oprócz badań podstawowych tworzymy w AWL rozwiązania, które mają szansę pojawić się jako produkt końcowy, gotowy do zastosowania również w Siłach Zbrojnych RP.

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: dr hab. inż. Adam Januszko/IIDC