W dniach 26 - 28 października br. we Wrocławiu odbyły się 6. Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich pod hasłem "Niepodległa sztafeta pokoleń", które zorganizowali zeszłoroczni zwycięzcy - Duszpasterstwo Akademickie Nieśmiertelni z Akademii Wojsk Lądowych.

W tym niecodziennym wydarzeniu wzięło udział prawie 500 studentów (zawodników i kibiców) z 23 duszpasterstw akademickich cywilnych i wojskowych z całego kraju.

Warto dodać, że to nie rozgrywki sportowe w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę były najważniejsze, ale wspólna modlitwa, dobra zabawa, integracja a przede wszystkim uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Z tego względu Patronat Honorowy nad mistrzostwami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a gośćmi specjalnymi byli Kombatanci Armii Krajowej.

Na uroczystej gali otwarcia ze sztandarem Wojska Polskiego specjalne słowo do młodzieży skierował Prezes Dolnośląskiego Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk Ryszard Filipowicz ps. „Gryf” - Cieszymy się, że przekazujecie dalej ten etos zawarty w haśle: „Bóg, honor, ojczyzna”. My walczyliśmy o wolność karabinem, po lasach jako jedyna taka armia w Europie. Wy walczycie pokojowo, postawą.

W imieniu Rektora - Komendanta Akademii Wojsk Lądowych głos zabrała Prorektor ds. studenckich dr Magdalena Hopej - Tomaszycka, która przywołując słowa św. Jana Pawła II zwróciła uwagę na to, że zawodnicy biorący udział w tych mistrzostwach swoją postawą pokazują, iż dążą do integralnego rozwoju swojego człowieczeństwa, łącząc ze sobą sport, wiarę oraz patriotyzm. - To wszystko sprawia, że jesteście na dobrej drodze do zwycięstwa - podsumowała.

Uroczystość otwarcia uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Następnie sportowcy rozpoczęli emocjonującą rywalizację w rozgrywkach fazy grupowej, których zwieńczeniem była wieczorna Msza św. w Archikatedrze Wrocławskiej pod przewodnictwem Metropolity Wrocławskiego Abp. Józefa Kupnego, który powiedział do młodych - Ta katedra dawno nie widziała tylu młodych ludzi. Zajęliście wszystkie ławki tej świątyni. Dziękuję za to, że zgromadziliśmy się wokół Jezusa Chrystusa, który nas prowadzi.

Po Mszy św. przyszedł czas na integrację, czyli zabawę taneczną w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Pierwszym jej punktem był koncert rapera ks. Jakuba Bartczaka.

Niedziela upłynęła pod znakiem rozgrywek finałowych, z których - po zaciętej walce - wyłonili się następujący zwycięzcy:

Siatkówka

1. DA Radom
  2. DA Beczka (Kraków)
  3. DA Nieśmiertelni (Wrocław)

Piłka Nożna

1. DA Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego (Łodź)
  2. DA Nieśmiertelni (Wrocław)
  3. DA Studnia (Warszawa)

Koszykówka

1. DA Nieśmiertelni (Wrocław)
  2. DA Wawrzyny (Wrocław)
  3. DA Akademii Marynarki Wojennej (Gdynia)

W klasyfikacji ogólnej Mistrzami Polski Duszpasterstw Akademickich zostali „Nieśmiertelni” z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy w ten sposób obronili tytuł sprzed roku.

Podczas gali zamknięcia przed studentami wystąpił kombatant Armii Krajowej - kpt. Stanisław Wołczaski ps. „Kazimierz”, powstaniec warszawski, który opowiedział swoja historię walki o niepodległość. - Walczyliśmy o wolną, niepodległą i suwerenną Polskę. A w czasie okupacji nie było podwórka w Warszawie, na którym nie było kapliczki - to było światełko w tym ciemnym tunelu, jakim jest wojna - powiedział.

Mistrzostwa zakończyła ceremonia wręczenia nagród i medali. Warto dodać, że studenci przekazali symboliczny „dar serca” dla Kombatantów AK w wysokości 5000 zł.

Tekst: ks. kpt. Maksymilian Jezierski

Zdjęcia: Sekcja Fotograficzna AWL