AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH


Kurs Strzelectwa Bojowego Sekcji Działań Nieregularnych - pistolet

W dniach 7-8.12.2019 r. na terenie strzelnicy FSO w Warszawie odbyło się kolejne szkolenie strzeleckie Sekcji Działań Nieregularnych w ramach realizowanego Kursu Strzelectwa Bojowego. Podchorążowie doskonalili umiejętności instruktorsko-metodyczne oraz strzeleckie wykorzystując broń krótką: GLOCK-17 oraz GLOCK-19.

Podoficerowie rywalizują o miejsca na Studium Oficerskim

W Akademii Wojsk Lądowych trwa się postępowanie rekrutacyjne kandydatów ubiegających się o przyjęcie na szkolenie wojskowe w ramach sześciomiesięcznego Studium Oficerskiego. Od wtorku 3 grudnia br. podoficerowie z całej Polski rywalizują o 195 miejsc przewidzianych w ramach limitu Ministra Obrony Narodowej.

Szlachetna Paczka

Społeczność Akademii Wojsk Lądowych jak co roku zaangażowała się w projekt Szlachetna Paczka. Tym razem pomoc trafi do wyjątkowej Pani Kamili, której historia szczególnie trafiła do naszych serc.

Szkolenie taktyczne Sekcji Działań Nieregularnych w warunkach górskich

W dniach 29.11-01.12 br. na terenie Górskiego Ośrodka Szkoleniowego AWL „Wysoki Kamień” w Szklarskiej Porębie odbyło się kompleksowe, trzydniowe szkolenie Sekcji Działań Nieregularnych.

Kolejne awanse w AWL

2 grudnia br. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

Warsztaty z cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo jest ważnym hasłem nie tylko dla środowiska komercyjnego IT, ale z każdym kolejnym rokiem nabiera coraz większego znaczenia dla środowiska wojskowego.

Laury w konkursie poezji patriotycznej

29 listopada br. w Klubie 1 Pułku Saperów w Brzegu zorganizowana została szesnasta edycja Konkursu Poezji Patriotycznej i Religijnej „Fides et Patria”, poświęcona pamięci zasłużonego kapelana jednostki, księdza ppłk. Zbigniewa Stefaniaka.

Dzień Podchorążego

28 listopada br. odbyły się oficjalne obchody Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych.

Dołącz do Akademii Liderów, czyli Dzień Otwarty w AWL

W czwartek 28 listopada br. ponad 1000 osób odwiedziło Akademię Wojsk Lądowych w ramach zorganizowanego Dnia Otwartego. Zaproszonymi gośćmi byli uczniowie szkół średnich, ale nie tylko. Dużym zainteresowaniem cieszyliśmy się również wśród najmłodszych.

W największych amatorskich rozgrywkach piłki nożnej we Wrocławiu, lidze Wrocbal drużyna Akademii zdobyła swój dziewiąty tytuł mistrzowski. Tym samym trzeci raz z rzędu obroniła mistrzostwo. W trakcie całych rozgrywek żadnej z drużyn przeciwnych nie udało się pokonać naszej reprezentacji. Tytuł „ Króla Strzelców”  z 21 trafieniami zdobył  st. kpr. pchor. Łukasz Tracz z 21 kompanii szkolnej.

W dniach 23-24 listopada br. na terenie strzelnicy Studenckiego Stowarzyszenia Strzeleckiego ENIGMA w Starych Bogaczowicach odbyły się kolejne zajęcia w ramach Kursu Strzelectwa Bojowego członków Sekcji Działań Nieregularnych. Szkolenie było prowadzone przez doświadczonego oficera z Jednostki Specjalnej WP i wymagało wysokiego poziomu wyszkolenia strzeleckiego, taktycznego oraz sprawności fizycznej.

Piękna słoneczna pogoda, finał akcji charytatywnej dla chorej Małgosi, przebiegniętych prawie 5 km po terenach Akademii Wojsk Lądowych, ponad 300 zawodników na starcie, czyli – 49 Bieg z okazji Dnia Podchorążego w Akademii Wojsk Lądowych.

Międzynarodowy Tydzień Podchorążych w Stanach Zjednoczonych

W dniach 9-17 listopada br. w Dahlonega w stanie Georgia (USA) odbył się International Cadet Week. Organizatorem był University of North Georgia Senior Military College. Akademię Wojsk Lądowych reprezentował sierż. pchor. Bartosz Kempski. Wraz z nim zaproszeni zostali studenci z: RPA, Gruzji, Łotwy, Estonii, Czech, Rumunii, Włoch, Japonii, Argentyny, Korei Południowej, Taiwanu oraz Węgier.

18 listopada br. w murach Akademii Wojsk Lądowych z wykładem gościnnym wystąpił pan Dariusz Rozwadowski. Tematem była "Marksistowska rewolucja kulturowa a kwestia obronności i wojska".

Awanse na wyższy stopień wojskowy

18 listopada br. w Sali Tradycji Akademii Wojsk Lądowych odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowania na wyższy stopień wojskowy dla dwóch oficerów.

Bal Podchorążego

Jak co roku podchorążowie wraz z osobami towarzyszącymi wzięli udział w Balu Podchorążego Akademii Wojsk Lądowych.

„Projekt Wytyczno–Pierwszy Katyń”

W dniach 11–15.11.br. podchorążowie z Naukowego Koła Historii Wojen oraz kadra Wydziału Zarządzania Akademii Wojsk Lądowych przeprowadziła kolejny etap prac poszukiwawczych mogił poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza poległych w walkach z Armią Czerwoną w październiku 1939 roku. Prace prowadzone były w ramach: „Projektu Wytyczno – Pierwszy Katyń. Odnalezienie i upamiętnienie mogił żołnierzy Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza” finansowanego przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katastrofa budowlana i ewakuacja – ostatni dzień warsztatów „KRYZYS-19”

Zawalenie budynku, ewakuacja poszkodowanych, ofiary śmiertelne i osoby ranne -  to kolejne z wyzwań tegorocznego ćwiczenia „KRYZYS-19”. W trakcie ostatnich trzech dni studenci zmagali się z różnymi sytuacjami kryzysowymi. Celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności nabytych przez nich podczas nauki w Akademii Wojsk Lądowych.

Święto Nauki Wrocławskiej

Rektor-Komendant Akademii Wojsk Lądowych AWL, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusz Skorupka uczestniczył w Święcie Nauki Wrocławskiej. Delegacje Akademii złożyły wiązanki kwiatów, upamiętniając profesorów lwowskich i krakowskich pomordowanych w trakcie II wojny światowej.

Paraliż miasta, blokady dróg, zamieszki oraz wysoka liczba rannych i poszkodowanych - to tylko niektóre z problemów, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy warsztatów „KRYZYS-19”. Przyczyną tej nadzwyczajnej sytuacji na terenie Wrocławia był blackout spowodowany awarią sieci energetycznych.

„Żołnierz na straży historii”

„Żołnierz na straży historii” – pod takim hasłem w Akademii 13 listopada odbyło się spotkanie, którego gościem specjalnym była płk Weronika Sebastianowicz, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ofiara represji stalinowskich, sybiraczka oraz dama Orderu Odrodzenia Polski.

„Niepodległy Legionista”

13 listopada na terenie Ośrodka Szkoleniowego Akademii Wojsk Lądowych w Rakowie podchorążowie z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni”, Samorządu Studenckiego, Medycznego Cywilno – Wojskowego Koła Naukowego, Sekcji Jeździeckiej oraz Sekcji Rekonstrukcji Historycznej zorganizowali dla dzieci z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania grę terenową „Niepodległy Legionista”.

Liderzy w akcji – ruszył „KRYZYS-19”

Już po raz piąty studenci Akademii Wojsk Lądowych doskonalą swoje umiejętności w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe. W tegorocznej edycji uczestnicy pod okiem doświadczonych specjalistów ds. bezpieczeństwa zmierzą się z zagrożeniami hybrydowymi.

7 Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich

W dniach 8 - 10 listopada w Łodzi odbyły się 7 Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich pod hasłem "Wszyscy jesteśmy żołnierzami Chrystusa", które zostały zorganizowane przez tamtejsze Duszpasterstwo Akademickie Tarcza Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Duszpasterstwo Akademickie Piątka.

III edycja spotkań z Weteranami

„Wykorzystaj doświadczenia weteranów w planowaniu własnej kariery zawodowej”- pod tym hasłem odbyła się kolejna, III edycja spotkań z weteranami w Akademii Wojsk Lądowych. Specjaliści od funkcjonowania systemu pomocy weteranom i rodzinom poległych żołnierzy przedstawili podchorążym i słuchaczom różne aspekty służby, z którymi mogą się spotkać w trakcie zawodowej służby wojskowej.

 

Back to top