ZAKŁAD WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU


 

SEKCJA BIEGU PATROLOWEGO

TRENER - mjr dr Marek KOCIUBA

tel. 261 658 081

 WYKAZ ZAWODNIKÓW

 • pchor. Katarzyna OBARSKA
 • pchor. Józef KACWIN
 • pchor. Mateusz JANUSZEWSKI
 • pchor. Dariusz WOJLANIS
 • pchor. Michał PERKA
 • pchor. Piotr KOĆ
 • pchor. Paweł HERMAN
 • pchor. Patryk HLADUNIUK
 • pchor. Mateusz WIELGUS
 • pchor. Jakub BROJA
 • pchor. Dominik KAWALEC

 

TRENINGI

Poniedziałek

16.00 - 17.30 /teren/siłownia/

Wtorek

16.00 – 17.30 /teren/pływalnia/

Środa

16.00 - 17.30 /teren/hala sportowa/

Czwartek

16.00 - 17.30 /teren/siłownia/

 

CELE SZKOLENIOWE

 1. Podniesienie poziomu ogólnej sprawności fizycznej jako bazy do szeroko pojętego treningu technicznego w sezonie szkoleniowym.
   1. przygotowanie fizyczne
    • siła - wzmocnić mięśnie obręczy barkowej w celu zwiększenia efektywności pokonywania toru przeszkód w OSF;
    • szybkość - trening szybkości pod kątem skrócenia czasu pokonywania OSF /planowany czas pokonania OSF – 1,19 sek./;
    • wytrzymałość - trening wytrzymałości długiego czasu traktowany priorytetowo w bieżącym sezonie sportowym. Celem treningu wytrzymałościowego będzie poprawa wydolności fizycznej, zwłaszcza sprawności układu oddechowego i krążenia jako bazy do kształtowania wytrzymałości specjalnej.
   2. przygotowanie techniczne
    • praca nad techniką biegu;
    • praca nad techniką pokonywania toru przeszkód w OSF /ze szczególną uwagą traktowany będzie odcinek pokonywania kładki ruchomej – wahadłowe pokonanie liny;
    • praca nad techniką strzelania po wysiłku o charakterze wytrzymałościowym.
   3. przygotowanie taktyczne
    • dopracowanie modelu optymalnego rozłożenia wysiłku na całym dystansie konkurencji.
   4. przygotowanie psychiczne
    • ukształtowanie zamiłowania do wysiłków o charakterze wytrzymałościowo-siłowym poprzez różnorodność stosowanych środków treningowych;
    • eliminowanie stresów przedstartowych i startowych poprzez zwiększenie ilości występów sparingowych;
    • rozwijanie umiejętności działania zespołowego.
   5. przygotowanie teoretyczne
    • poznanie podstawowych zagadnień fizjologii wysiłku fizycznego /martwy punkt, drugi oddech, restytucja powysiłkowa/;
    • poznanie specyfiki konkurencji.
 1. Przygotowanie reprezentacji Uczelni do współzawodnictwa na szczeblu Szkolnictwa Wojskowego i Wojska Polskiego.
 2. Szkolenie reprezentantów kursów i grup do współzawodnictwa na szczeblu Uczelni.

OSIĄGNIĘCIA

2017 rok

Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego

Najcięższa, niezwykle widowiskowa i najbardziej wymagająca od żołnierzy rywalizacja odbyła się podczas Mistrzostw Wyższego Szkolnictwa Wojskowego zorganizowanych w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Przez dwa dni żołnierze rywalizowali w pokonywaniu Ośrodka Sprawności Fizycznej, biegu patrolowym i strzelaniu z broni etatowej. „Celem zawodów było wyłonienie reprezentacji wyższego szkolnictwa wojskowego do współzawodnictwa na poziomie Mistrzostw Wojska Polskiego. Poprzez rywalizację chcemy inspirować żołnierzy do podnoszenia i utrzymywania wysokiej sprawności fizycznej” mówi Zastępca Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego ppłk dr Dariusz Lenart.

W zmaganiach brali udział żołnierze i podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Wyniki Mistrzostw przedstawiają się następująco:

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA BIEG PATROLOWY

STOPIEŃ, IMIĘ I NAZWISKO, UCZELNIA

Łączny czas biegu

OSF

Strzelanie

Suma punktów

Miejsce

   

[s]

Wynik

   

sierż. pchor. Rafał BABICZ (WSOWL)

8 min 55s

68

41

139

I

mjr Marek KOCIUBA (WSOWL)

9 min 2 s

69

44

142

II

sierż. pchor. Łukasz BARCIKOWSKI (WSOWL)

9 min 22 s

66

47

150

III


„ZŁOTY PATROL”

Zgodnie z „Planem-Kalendarzem przedsięwzięć sportu powszechnego w resorcie obrony narodowej oraz regulaminami zawodów na rok 2017” w dniach 02-07.07.2017 r. w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego „Spartakiada Letnia” w biegu patrolowym, strzelaniu oraz pokonywaniu przeszkód w OSF.

Dużym sukcesem zakończył się zespołowy bieg patrolowy, w którym reprezentacja Uczelni wywalczyła pierwsze miejsce. Trzyosobowa drużyna miała do pokonania trasę o długości ok. 2 km z pokonywaniem przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej włącznie, bieg zakończony był strzelaniem z PW z odległości 25 m.

Uczelnię reprezentowali:

Bieg patrolowy

 1. mjr Marek KOCIUBA
 2. ppor. Dariusz JAMRO
 3. sierż. pchor. Sebastian LECH
 4. plut. pchor. Patryk HŁADUNIUK
 5. st. szer. pchor. Paweł HERMAN

Mistrzostwa Ustka 2017


OSIĄGNIĘCIA

2016 rok

 

Mistrzostwa Wojska Polskiego „Spartakiada Wiosenna”

 

Zgodnie z „Planem-Kalendarzem przedsięwzięć sportowych w Siłach Zbrojnych RP oraz regulaminami zawodów w sporcie powszechnym na rok 2016” w dniach 20-24.06.2016 r. w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego „Spartakiada Wiosenna” w biegu patrolowym, strzelaniu oraz pokonywaniu przeszkód w OSF.

Dużym sukcesem zakończył się zespołowy bieg patrolowy, w którym reprezentanci Uczelni wywalczyli drugie miejsce. Trzyosobowa drużyna miała do pokonania trasę o długości ok. 2 km z pokonywaniem przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej włącznie, bieg zakończony był strzelaniem z PW z odległości 25 m. Skład patrolu: sierż. pchor. Dariusz JAMRO – WSOWL, sierż. pchor. Rafał BABICZ – WSOWL, ppor. Jarosław KUREK – WAT.

Uczelnię reprezentowali:

 • kpt. dr Marek KOCIUBA
 • sierż. pchor. Rafał BABICZ
 • sierż. pchor. Dariusz JAMRO
 • sierż. pchor. Mateusz RAZIM
 • st. kpr. pchor. Patryk HŁADUNIUK

 Mistrzostwa WP 2016


 

Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego

 

W dniach 13-15 maja 2016 r. w Wojskowej Akademii Technicznej odbyły się Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w biegu patrolowym, pokonywaniu OSF, strzelaniu z pistoletu wojskowego oraz strzelaniu z karabinka. Reprezentacja Uczelni wywalczyła 1 miejsce w klasyfikacji zespołowej w biegu patrolowym:

 • kpt. dr Marek KOCIUBA
 • sierż. pchor. Dariusz JAMRO (1 miejsce indywidualnie)
 • sierż. pchor. Rafał BABICZ
 • sierż. pchor. Mateusz RAZIM

 Mistrzostwa Szkolnictwa 1016

 


OSIĄGNIĘCIA

2015 rok

 

Docenieni sportowcy

 

- Jestem dumny z podchorążych, którzy umiejętnie godzą naukę z doskonaleniem rzemiosła wojskowego. Mam ogromną satysfakcję, że konkurując z zawodowcami z jednostek operacyjnych, nasi studenci zajmują czołowe miejsca w najbardziej wymagających dyscyplinach sportowych – powiedział Rektor-Komendant WSOWL gen. bryg. prof. dr hab. Mariusz Wiatr gratulując sportowcom osiągniętych wyników i wręczając im pamiątkowe ryngrafy.

Przypomnijmy, że reprezentacja Wyższego Szkolnictwa Wojskowego zajęła I miejsce w drużynowym biegu patrolowym podczas Mistrzostwach Wojska Polskiego, które przeprowadzono w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu w ramach „Spartakiady Jesiennej".

W zawodach brało udział ponad 200 zawodników reprezentujących wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych oraz szkolnictwo wojskowe.

Wyższe Szkolnictwo Wojskowe reprezentowali: trener kpt. Marek Kociuba – WSOWL, ppor. Jarosław Kurek – WAT, plut. pchor. Dariusz Jamro – WSOWL (2 kompania szkolna), plut. pchor. Mateusz Razim – WSOWL (2 kompania szkolna) i st. szer. pchor. Patryk Hładuniuk – WSOWL (3 kompania szkolna).

Bieg patrolowy jest jedną z najbardziej wymagających dyscyplin sportu rozgrywanych w ramach Mistrzostw Wojska Polskiego i jednocześnie typowo wojskową. Od żołnierzy-zawodników wymagany jest nie tylko bardzo wysoki poziom sprawności fizycznej niezbędny do pokonania trasy biegu o długości 2000m z pokonywaniem przeszkód w Ośrodku Sprawności Fizycznej, lecz również znakomity poziom wyszkolenia strzeleckiego.

- Dyscyplina ta jest doskonałym sprawdzianem przygotowania żołnierza do działania na polu walki. Ponadto konkurencja zespołowa poza szczególnym przygotowaniem indywidualnym każdego żołnierza wymaga współpracy oraz zgrania poszczególnych członków zespołu, aby wzorowo wykonać postawione zadanie – podsumowuje kpt. Marek Kociuba.

Reprezentacja Uczelni zajęła również pierwsze miejsce w kategorii drużynowej kobiet w Biegu o Nóż Komandosa, który odbył się w Lublińcu. W klasyfikacji indywidualnej kobiet w Wojskach Lądowych pierwsze miejsce wywalczyła plut. pchor. Jolanta Szwarnóg zdobywając jednocześnie złoty medal w klasyfikacji szkolnictwa wojskowego. Na drugim miejscu w klasyfikacji szkolnictwa wojskowego uplasowała się sierż. pchor. Renata Przybylska, a czwarta na metę przybyła sierż. pchor. Sabina Słowińska.

Gratulujemy!


 

Mistrzostwa Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w strzelaniu z pistoletu wojskowego, strzelaniu z karabinka, pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej i biegu patrolowym.

 

Zawodnicy z WSOWL wzięli udział w Mistrzostwach Wyższego Szkolnictwa Wojskowego w strzelaniu z pistoletu wojskowego, strzelaniu z karabinka, pokonywaniu ośrodka sprawności fizycznej i biegu patrolowym. Rywalizację przeprowadzono na terenie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

W Mistrzostwach wzięły udział reprezentacje: Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Obrony Narodowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Bardzo dobre przygotowanie reprezentantów naszej Uczelni skutkowało szeregiem sukcesów sportowych – zarówno w klasyfikacjach indywidualnych, jak i zespołowych. Zawody odbyły się zgodnie z „Planem – kalendarzem przedsięwzięć sportu powszechnego w resorcie Obrony Narodowej na 2015 rok", a ich celem było także wyłonienie reprezentacji Wyższego Szkolnictwa Wojskowego do udziału w Mistrzostwach Wojska Polskiego.

Klasyfikacja indywidualna:

I miejsce ppor. Jarosław Kurek WAT
II miejsce plut. pchor. Dariusz Jamro WSOWL
III miejsce kpt. Marek Kociuba WSOWL
IV miejsce st. szer. pchor. Patryk Hładuniuk WSOWL
V. miejsce kpr. pchor. Szymon Mrówczyński WAT
VI. miejsce st. kpr. pchor. Michał Urbański WAT
VII. miejsce st. szer. pchor. Artur Sowa WSOWL


Klasyfikacja w biegu drużynowym:

I miejsce Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych
II miejsce Wojskowa Akademia Techniczna
III miejsce Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych


Klasyfikacja zespołowa:

I miejsce Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych
II miejsce Wojskowa Akademia Techniczna
III miejsce Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
IV miejsce Akademia Marynarki Wojennej

 


 

OSIĄGNIĘCIA

2014 rok

 

Mistrzostwa Wojska Polskiego w biegu patrolowym oraz strzelaniu.

W dniach 28.09. – 03.10.2014 r. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu w ramach Spartakiady Jesiennej odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w biegu patrolowym, pokonywaniu toru przeszkód w OSF oraz strzelaniu. W zawodach wzięło udział łącznie ok. 330 żołnierzy z 10 reprezentacji.

Historyczny rezultat odnotował podchorąży 2 kompanii szkolnej kpr. pchor. Dariusz JAMRO zdobywając tytuł wicemistrza Wojska Polskiego w biegu patrolowym. Ustąpił jedynie reprezentantowi 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej kpr. Rafałowi Wójcikowi (reprezentant Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Sydney w 2000 r.

w biegu na 3000 m z przeszkodami). Na uwagę zasługuje również fakt, iż kpr. pchor. Dariusz JAMRO jako najprawdopodobniej pierwszy w historii biegu patrolowego uzyskał na strzelnicy wynik 50 pkt. wykonując strzelanie z pistoletu wojskowego z odległości 25 m bezpośrednio po pokonaniu trasy biegu o długości ok. 2200 m w umundurowaniu polowym (w tym pokonywanie przeszkód w OSF w czasie 66 s).

W biegu patrolowym sukces odnotowano także w konkurencji drużynowej gdzie nasza reprezentacja wywalczyła 3 miejsce przegrywając jedynie z 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną oraz Inspektoratem Wsparcia Sił Zbrojnych. WSOWL w biegu patrolowym reprezentowali:

 1. kpt. Marek KOCIUBA - trener/zawodnik
 2. kpr. pchor. Rafał BABICZ - 2 kompania szkolna;
 3. kpr. pchor. Dariusz JAMRO - 2 kompania szkolna;
 4. kpr. pchor. Mateusz RAZIM - 2 kompania szkolna;
 5. st. szer. pchor. Artur SOWA - 1 kompania szkolna;

Czytaj także www.polska-zbrojna.pl/mobile/articleshow/13873?t=Mistrzowie-w-biegach-przelajowych-i-patrolowym

 


2013

 

Mistrzostwa Wojska Polskiego w strzelaniu z broni etatowej, pokonywaniu przeszkód w OSF i Biegu Patrolowym.

W dniach 24-28.06.2013 r. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyła się główna impreza sportu powszechnego Mistrzostwa Wojska Polskiego w strzelaniu z broni etatowej, pokonywaniu przeszkód w OSF i Biegu Patrolowym. W mistrzostwach udział wzięło 381 zawodników reprezentujących wszystkie rodzaje sił zbrojnych.

Reprezentanci Uczelni prezentując wysoki poziom przygotowania sportowego wywalczyli trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Bieg Patrolowy zespołowo:

 1. Wojska Lądowe 2
 2. Wojska Lądowe 1
 3. WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH IMIENIA GENERAŁA TADEUSZA KOŚCIUSZKI
  sierż. pchor. Filip PILARCZYK - 1 kompania szkolna
  sierż. pchor. Jakub ZDUŃSKI - 3 kompania szkolna
  sierż. pchor. Marcin MACURA - 1 kompania szkolna


2012

 

Mistrzostwa Wojska Polskiego w strzelaniu z broni etatowej, pokonywaniu przeszkód w OSF i Biegu Patrolowym.

W dniach 10-15.06.2012 r. w Złocieńcu odbyła się główna impreza sportu powszechnego Mistrzostwa Wojska Polskiego w strzelaniu z broni etatowej, pokonywaniu przeszkód w OSF i Biegu Patrolowym. Reprezentanci Uczelni prezentując wysoki poziom przygotowania sportowego wywalczyli drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Bieg Patrolowy zespołowo:

 1. Wojska Lądowe 2
 2. WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH IMIENIA GENERAŁA TADEUSZA KOŚCIUSZKI
  sierż. pchor. Filip PILARCZYK - 1 kompania szkolna
  sierż. pchor. Jakub ZDUŃSKI - 3 kompania szkolna
  sierż. pchor. Marcin MACURA - 1 kompania szkolna
 3. Wojska Lądowe 5

 


2011

 

Reprezentanci sekcji Biegu Patrolowego systematycznie uzyskują wysokie miejsca i zdobywają medale we współzawodnictwie sportowym na szczeblu Szkolnictwa Wojskowego i Wojska Polskiego, zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i klasyfikacji zespołowej.

Sprawność fizyczna zawodników sekcji Biegu patrolowego i ich odporność psychiczna zapewniają im należne miejsce w elicie żołnierzy Wojska Polskiego.

W dniach 13-17.06.2011 r. w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej odbyła się główna impreza sportu powszechnego Mistrzostwa Wojska Polskiego w sporcie powszechnym. Reprezentacja Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych w składzie:

 1. sierż. pchor. Marcin Macura
 2. sierż. pchor. Jakub Szumal
 3. sierż. pchor. Filip Pilarczyk
 4. st. kpr. pchor. Jakub Zduński

w biegu zespołowym wywalczyła pierwsze miejsce w klasyfikacji Szkolnictwa Wojskowego, zdobywając jednocześnie brązowy medal w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegu Patrolowym.

Wyniki biegu zespołowego Mistrzostw Wojska Polskiego w Biegu Patrolowym:

 1. 11DKPanc. Żagań
 2. 12DZ Szczecin3.
 3. WYŻSZA SZKOŁA OFICERSKA WOJSK LĄDOWYCH WROCŁAW

 

 

Back to top