KLUB AWL 


Podchorążowie AWL wzięli udział w akcji Ministerstwa Obrony Narodowej „CZERWONE MAKI - BOHATEROM MONTE CASSINO” zorganizowanej jako upamiętnienie 76 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino i 50. rocznicy śmierci gen. W. Andersa.

Pod fachową opieką instruktora Klubu oraz dyrygenta akademickiego Chóru, podchorążowie z pasją przystąpili do wykonania zadania przez kilka dni pracując nad niełatwą do zaśpiewania pieśnią. Fragment tego nagrania znalazł się wśród kilkudziesięciu (spośród 150 nadesłanych) wykorzystanych w spocie akcji  (3 min. 33 sek.).

A tak brzmi pełna wersja wykonania:

Historia pieśni jest ściśle powiązana z historią bitwy na wzgórzach Monte Cassino. Powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 roku, na kilka godzin przed ostatecznym zdobyciem wzgórza.

Autorem pieśni Czerwone Maki na Monte Cassino jest Feliks Konarski (pseudonim artystyczny: Ref­–Ren) - żołnierz 2 Korpusu Sił Zbrojnych i znany przed wojną poeta, pieśniarz, autor i kompozytor popularnych piosenek. Muzykę skomponował Alfred Schutz (pseudonim artystyczny: Al Suito) – także żołnierz 2 Korpusu, kompozytor i dyrygent. Po raz pierwszy odśpiewana została w Campobassa podczas akademii dla uczczenia zwycięstwa.

"Czerwone maki na Monte Cassino" stały się jednym z niepodległościowych hymnów, którym Polacy przez dziesięciolecia – szczególnie w latach stalinowskiej dyktatury 1945–1956 – manifestowali swą patriotyczną podmiotowość. Był to utwór, który wysłuchiwało się z należytą powagą, przerywając tańce.

"Napisałem w swoim życiu ponad dwa tysiące piosenek. Były wśród nich wesołe i sentymentalne, z sensem i bez sensu, dobre i złe, wartościowe i nijakie. Niektóre z dnia na dzień stawały się piosenkami popularnymi – inne przemijały bez echa... Jedna tylko potrafiła w tak szybkim czasie przełamać wszystkie istniejące na świecie bariery i granice, i połączyć rozrzuconych po najdalszych zakątkach ziemi Polaków: piosenka Czerwone maki na Monte Cassino" – wspominał po latach autor.

 

 

Back to top