KLUB AWL 


W dniach 13 – 15 grudnia 2019 r. czterdziestu podchorążych wzięło udział w podróży wojskowo – historycznej do Warszawy, gdzie zwiedzali muzea oraz miejsca pamięci narodowej. Pierwszego dnia w towarzystwie przewodnika spacerowali po Placu Zamkowym i Rynku Starego Miasta, poznając historię m.in. Zamku Królewskiego, Kolumny Zygmunta i Barbakanu.

Zatrzymali się również przy Pomniku Małego Powstańca upamiętniającego najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Podczas zwiedzania Starówki podchorążowie poznali wiele historii związanych z obroną stolicy. Dotarli również na plac J. Piłsudskiego gdzie zatrzymali się przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Drugiego dnia podchorążowie zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie zapoznali się z historią walk i obrazem codzienności powstania na tle niemieckiej okupacji. Mogli również obejrzeć krótkometrażowy film animowany 3D „Miasto ruin” przedstawiający cyfrową rekonstrukcję zburzonej i wyludnionej Warszawy z 1945r. z perspektywy lotu ptaka. Tego samego dnia odwiedzili również POLIN, muzeum ukazujące tysiącletnią historię polskich Żydów. Imponujące wnętrze w nowocześnie zaprojektowanym budynku, obszerne zbiory oraz forma ich prezentacji sprawiły, że nie była to zwykła lekcja historii.

Na zakończenie podróży podchorążowie wybrali się do Muzeum Katyńskiego, upamiętniającego historię zbrodni, której ofiarami była kilkutysięczna armia Wojska Polskiego. Muzeum posiada w swoich zbiorach liczne archiwalia i pamiątki wydobyte po ekshumacji pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Dodatkową atrakcją było odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik gdzie podchorążowie mogli zapoznać się z przeróżnymi eksponatami z wielu dziedzin nauki i techniki. Oprócz wystawy stałej mieli możliwość skorzystać z wystawy czasowej pt. „Zmierz się”, na której można było np. poznać rytm swojego serca, sprawdzić swój refleks, wrażliwość na dotyk czy nawet zmierzyć objętość swoich płuc. Czas spędzony w tym miejscu upłynął podchorążym zbyt szybko, a interaktywne zwiedzanie bardzo przypadło im do gustu.


tekst: Magdalena Mielczyk

zdjęcia: mł. chor. Tomasz Kopeć, Magdalena Mielczyk

 

Back to top