KLUB AWL 


W dniach 11-14 sierpnia 2019 r. w Klubie 18. Batalionu Powietrznodesantowego w Bielsko-Białej odbył się Finał Festiwalu Piosenki i Tańca w ramach „Manewrów Artystycznych Wojska Polskiego”.

Festiwal, o formule konkursowej, ma na celu upowszechnianie i promocję twórczości artystycznej prowadzonej w klubach wojskowych, kultywowanie tradycji oręża polskiego poprzez działania sceniczne. Festiwal jest przeglądem działalności kulturalnej w kategoriach: zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, recitale, soliści-wokaliści, grupy estradowe i grupy taneczne. Uczestnicy konkursu zaprezentowali się w 2 kategoriach wiekowych: 13-16 lat oraz powyżej 16 lat.

Organizatorem Festiwalu był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, a współorganizatorami 6. Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 4. Regionalna Baza Logistyczna we Wrocławiu, 18. Batalion Powietrznodesantowy w Bielsku-Białej oraz 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy w Gliwicach. 

Rada Artystyczna w składzie: Iwona Loranc, Agnieszka Michalik-Jońska, Wojciech Piątek, Magdalena Górnicka-Jottard, Dobrochna Rajkowska i Elżbieta Mak-Kołbasa oceniała talent i kunszt młodych wykonawców, amatorów sztuki scenicznej, wywodzących się z wojskowego ruchu artystycznego.

Zwieńczeniem Festiwalu był udział wybranych uczestników w Festynie „Wierni Polsce” w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, w 99. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz 100. rocznicy wybuchu Powstań Śląskich 15 sierpnia br. w Katowicach. Uczestnicy Festiwalu zaprezentowali przed zgromadzoną publicznością całe spektrum gatunków muzycznych od rocka, poprzez jazz, balladę, poezję śpiewaną do piosenki estradowej.

W Manewrach w kategorii zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne zaprezentowała się Kompania Wsparcia, w skład której wchodzą podchorążowie 11 i 15 kompanii szkolnej: kpr. pchor. Krzysztof Golec - pianino, kpr. pchor. Mateusz Jania - perkusja, kpr. pchor. Krzysztof Juzwa - gitara basowa, st. szer. pchor. Norbert Wojtaszek - saksofon, wokal, st. szer. pchor. Katarzyna Ochwat - wokal oraz Gerard Sobieraj - gitara elektryczna. Po swoim występie zostali zaproszeni na scenę w Katowicach, umiejscowioną tuż obok trybuny Wielkiej Defilady. 


 

Back to top