BIURO KARIER I PROGRAMU ERASMUS 


Pierwszym etapem było wypełnienie i przesłanie odpowiednich dokumentów do Biura Karier i Programu Erasmus AWL. Bazując na doświadczeniach starszych kolegów bez chwili wahania wybraliśmy portugalską Akademię Wojskową.

Od października do grudnia 2019 roku braliśmy udział w praktykach zagranicznych na National University of Public Service (NUPS) w Budapeszcie. National University of Public Service jest jedną z najmłodszych środkowoeuropejskich uczelni. Jej głównym celem jest wykształcenie przyszłych funkcjonariuszy administracji publicznej oraz żołnierzy.

Jako studenci trzeciego i czwartego roku uczestniczyliśmy w trakcie semestru zimowego 2019/2020 w dwumiesięcznych praktykach w ramach programu ERASMUS + w Theresan Military Academy, znajdującej się 40 kilometrów od Wiednia.

Moją przygodę z programem Erasmus + rozpoczęłam w stolicy Słowenii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Lublańskiego. Zdecydowałam się wybrać akurat to państwo z dwóch powodów. Pierwszym jest  jego położenie geograficzne, gdyż znajduję się w centrum Europy, między Chorwacją a Włochami, co umożliwia podróżowanie i poznawanie sąsiednich miejsc.

Zrealizowanie praktyki studenckiej w ramach programu ERASMUS + w Bułgarii okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie sposób wymienić wszystkich zalet studiowania za granicą (a jest ich wiele!) dlatego poprzez krótką relację postaramy przybliżyć Wam choć kilka z nich. Dowiedzcie się na czym polegały nasze zadania podczas prawie trzymiesięcznej nauki.

Pewnie wielu z Was zastanawia się czy można realizować wyjazd na praktyki zagraniczne w obszarze zupełnie innym aniżeli kierunek studiów, który studiujemy bądź studiowaliśmy? Oczywiście, że można. Najważniejsza w doborze miejsca wykonywania praktyk jest instytucja przyjmująca. Jeśli uda się Wam znaleźć instytucję za granicą, która od początku nawiązania kontaktu z Nimi jest pozytywnie nastawiona na realizację praktyk, która jest otwarta na Twoje propozycje względem planu praktyk możesz być prawie pewien, że Twój czas spędzony na praktykach zaliczysz do udanych. Wszak wszystkim znana zasada głosi, iż liczy się pierwsze wrażenie!

Przygoda w Bułgarii zaczęła się na początku października, gdy wyjechałem na staż studencki do miasta Wielkie Tyrnovo (Велико Търново). Wymiana w ramach Programu Erasmus + w moim przypadku trwała 2,5 miesiąca, co pozwoliło mi na poznanie nowego kraju i kultury.

Chyba wszyscy słyszeliście o programie Erasmus+. Podejrzewam, że wiele z was słyszało o możliwości studiowania za granicą, a część zastanawiało się nad wyjazdem. Czy warto wyjechać? Oczywiście, że tak!  

W semestrze letnim II roku studiów, w ramach programu Erasmus +, miałem przyjemność studiować w międzynarodowym gronie w Vasil Levski National Military University w Veliko Tarnovo, Bułgaria.

NUPS jest węgierskim odpowiednikiem naszej Alma Mater szkolącej m. in. przyszłych oficerów wojsk lądowych, oraz prowadzącej kursy doskonalące. Uczelnia dysponuje potężnym potencjałem ludzkim, przez co zapewnia ogromne możliwości rozwoju swoim studentom.

11 listopada delegacja podchorążych Akademii Wojsk Lądowych imienia gen. Tadeusza Kościuszki oraz studentów cywilnych odbywających praktykę w Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt złożyła wizytę w obozie koncentracyjnym w Mauthausen. 

10 Listopada podchorążowie i absolwentka Akademii Wojsk Lądowych imienia gen. Tadeusza Kościuszki wraz z studentami cywilnymi Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Sztuki Wojennej odbywający praktykę w ramach programu Erasmus + w Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt korzystając z gościnności Korporacji Akademickiej Theresiana zorganizowali wieczór polski. 

Od prawie dwóch miesięcy uczestniczę w programie Erasmus+ we Włoszech, a dokładniej na Università degli studi di Cagliari. Cagliari jest to stolica autonomicznego regionu - Sardynii. Miasto posiada około 150 tys. mieszkańców i przede wszystkim cudowny krajobraz, piękne plaże i zabytki.

Wyjechaliśmy do Uczelni École Spéciale Militaire de Saint-Cyr we Francji w ramach Programu Erasmus+. Wyjazd trwał pół roku i dzięki nim mieliśmy możliwość szkolenia i kształcenia się w międzynarodowym gronie.

W obecnym semestrze zimowym 2016/2017 studiuję w ramach programu Erasmus+ w École Spéciale Militaire de Saint-Cyr we Francji. Okres mojego pobytu we Francuskiej Szkole Oficerskiej trwa prawie 5 miesięcy. Mimo tego, że jestem tutaj jedynym Polakiem, nie jestem jedynym zagranicznym podchorążym, ponieważ przybyli również kadeci z Japonii, Kanady, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Armenii, Rumunii, Peru i wielu innych państw z całego świata.

W minionym roku akademickim miałam przyjemność odbycia semestru nauki za granicą w ramach programu Erasmus+. Przez ponad 3 miesiące uczyłam się na Uniwersytecie Obronnym w Brnie razem ze studentami reprezentującymi Węgry, Rumunię, Słowację, Austrię oraz Szwecję. 

Chciałybyśmy podzielić się z Wami naszymi praktykami w ramach programu Erasmus+ w Vasil Levski National Military University w Veliko Tarnovo, Bułgarii. 

 

Back to top