ZAKŁAD WYCHOWANIA FIZYCZNEGO I SPORTU

W dniach 01-05.10.2018 r. w Braniewie odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w biegach na orientację. Trzydniowe zmagania sportowe obejmowały bieg sprinterski, bieg średniodystansowy oraz sztafety. W zawodach brała udział trzyosobowa reprezentacja Akademii Wojsk Lądowych, która wraz z zawodnikami Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Sztuki Wojennej reprezentowała Wyższe Szkolnictwo Wojskowe.

W tej utylitarnej dyscyplinie sportu o wyniku rywalizacji decyduje nie tylko przygotowanie  wytrzymałościowe lecz główną rolę odgrywa sprawne posługiwanie się mapą. Wydaje się, iż jest to obszar aktywności sportowej, który bardzo dobrze przygotowuje żołnierzy do sprawnego poruszania się w terenie. Szkolenie w biegach na orientację obejmuje naukę i doskonalenie m. in. orientacji w terenie, posługiwania się mapą, wyboru optymalnej drogi przemieszczania się i co bardzo istotne kształtuje umiejętność szybkiego podejmowania decyzji jak i odpowiedzialności za nie.

W wyniku sportowej rywalizacji w biegu sprinterskim na najwyższym stopniu podium stanął mjr dr Marek Kociuba. Natomiast w rywalizacji sztafet reprezentacja Wyższego Szkolnictwa Wojskowego (kpt. Maciej Bzdawski - ASzWoj, pchor. Sławomir Kurzawiński - WAT, mjr dr Marek Kociuba - AWL, st. szer. pchor. Maciej Nowak – AWL), po zaciętej walce na ostatnich metrach, wywalczyła 2 miejsce. Bardzo dobre 8 miejsce w rywalizacji kobiet zajęła st. kpr. pchor. Anna Sekreta (AWL).

Braniewo 2018