WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE


Konferencję w drugim dniu obrad otworzył Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie płk dr hab. inż. Witalis Pellowski. Następnie płk rez. dr Krzysztof Klupa, przedstawił założenia zbliżającego się, a realizowanego już po raz trzeci przez Wydział Nauk o Bezpieczeństwa Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych ćwiczenia pk." Kryzys-17". W tegorocznej edycji, obok studentów i wykładowców, weźmie udział szereg innych instytucji i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, w tym Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. W interesująco zapowiadającym się przedsięwzięciu organizatorzy zapowiedzieli bardzo ciekawy scenariusz.

W kolejnej odsłonie konferencji przyszedł czas na naukowe, ale także bardzo praktyczne rozważania w formie paneli dyskusyjnych, które poprzedziła prezentacja wyszkolenia wojskowego. Tematyka prezentacji nawiązywała do problematyki poruszanej w trakcie konferencji. Pierwszy panel dotyczył wyzwań związanych ze zjawiskiem współczesnego terroryzmu. W debacie zabrali głos przedstawiciele: Biura Ochrony Rządu, Ośrodka Specjalistycznych Szkoleń Straży Granicznej w Lubaniu, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Służby Wywiadu Wojskowego. Kolejny panel dotyczył ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Tym razem wypowiadali się eksperci z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, JW GROM, BOA KGP, SPAP Wrocław i ponownie WSPol ze Szczytna. Dyskusja rozgorzała szczególnie przy omawianiu specjalnego użycia broni. Ostatnia, ale bardzo dynamiczna i interesująca debata dotyczyła funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej w działaniach antyterrorystycznych. Udział w niej wzięli m.in.: gen. broni Marek Tomaszycki, gen. dywizji Piotr Patalong oraz szef sztabu WOT, płk Maciej Klisz.

Konferencja okazała się dużym sukcesem. Po raz kolejny nie zabrakło przedstawicieli instytucji szczebla centralnego – Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Inspektoratu Wojsk Specjalnych, Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji, jednostek wojsk specjalnych – GROM, JWK Lubliniec, a także wielu ośrodków naukowych z całej Polski w tym mi.in. Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej, Uniwersytetu Wrocławskiego czy Wyższej Szkoły Policji. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, również wśród studentów. Drugiego dnia mieli oni możliwość zadawania pytań ekspertom, co zdecydowanie uatrakcyjniło wydarzenie i wielokrotnie doprowadzało do konstruktywnej wymiany poglądów. Poruszana tematyka jednak nie w pełni została wyczerpana. Stanowi to o potrzebie zorganizowania kolejnej edycji w najbliższym roku akademickim, o czym w podsumowaniu konferencji powiedział Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie płk dr hab. inż. Witalis Pellowski.

 

Back to top