WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE


 

WYŻSZA SZKOŁA WOJSK LĄDOWYCH
imienia generała Tadeusza Kościuszki
NAUKOWE KOŁO PAMIĘCI NARODOWEJ
51-150 Wrocław, ul. Czajkowskiego 109, www.wso.wroc.pl/

Ogólnopolska Studencka Konferencja Naukowa
Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie
Wrocław, 02 marca 2017 r.

Założenia programowe

Żołnierze tzw. drugiej konspiracji, którzy jako pierwsi walczyli o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i zainstalowanym przez niego reżimem komunistycznym, zapłacili za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę swego życia. Nawet jeśli udało Im się przeżyć, przez kolejne 45 lat żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”. 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. 60 lat później - 3 lutego 2011 r. Sejm RP ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych i jednocześnie świętem państwowym.

Naukowe Koło Pamięci Narodowej WSOWL, chcąc upamiętnić „Żołnierzy Wyklętych” oraz przyczynić się do pogłębienia wiedzy na Ich temat, organizuje w dniu 2 marca 2017 r. studencką konferencję naukową nt. „Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Bohaterowie”. Bardziej szczegółowa tematyka konferencji zawiera:

1. Formy działalności polskiego podziemia niepodległościowego.
2. Konspiracja młodzieżowa w Polsce 1944–1956.
3. Aparat represji a polskie podziemie niepodległościowe.
4. Postrzeganie podziemia niepodległościowego tzw. drugiej konspiracji przez polskie społeczeństwo od zakończenia II wojny światowej do czasów współczesnych.
5. Żołnierze Wyklęci a współczesne postawy patriotyczne.
6. Narracja o Żołnierzach Wyklętych w PRL i po 1989 r.
7. Przywracanie pamięci. Od Żołnierzy Wyklętych do Niezłomnych.


Informacje organizacyjne

Konferencja odbędzie się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do drogą elektroniczną do dnia 15 lutego 2017 roku na adresy elektroniczne opiekunów Naukowego Koła Pamięci Narodowej WSOWL: mjr. dr. Adama SZYMANOWICZA (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i kpt. mgr. inż. Dariusza FURTKA-KOSTYRSKIEGO (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Efektem konferencji będzie recenzowana monografia, zawierająca referaty jej uczestników. W związku z tym prosimy o nadsyłanie tekstów do końca marca 2017 roku. Osobom zainteresowanym zamieszczeniem publikacji prześlemy wymogi redakcyjne. Komitet organizacyjny zastrzega sobie możliwość odesłania tekstów do poprawy w sytuacji, kiedy nie będzie on spełniał wymogów technicznych.

Komitet organizacyjny:

mjr dr Adam SZYMANOWICZ - przewodniczący komitetu organizacyjnego
kpt. mgr Dariusz FURTEK-KOSTYRSKI
kpt. mgr Tomasz LANDMANN
sierż. pchor. Łukasz WOLSKI

Sekretarz konferencji:

Agata BIAŁOWĄS

Organizatorzy konferencji:

Naukowe Koło Pamięci Narodowej Wyższej Szkoły Oficerskiej im. generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu.

 

Back to top