WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE


W dniu 11 września bieżącego roku Naukowe Koło Pamięci Narodowej WSOWL zorganizowało podróż delegacji podchorążych i kadry oficerskiej naszej Uczelni na uroczystości upamiętniające obronę Wizny, która miała miejsce w dniach 7-10 września 1939 r. Walki te określane są mianem Polskich Termopil. W ich trakcie kilkuset polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa w ciągu kilku dni powstrzymywało niemiecki korpus pancerny dowodzony przez gen. Heinza Guderiana i liczący ponad 40 tys. żołnierzy.

Po uroczystościach na Górze Strękowej delegacja WSOWL zapoznała się z historią toczonych tam walk, którą w bardzo interesujący sposób, w miejscu pola bitwy, zaprezentowali prezes Stowarzyszenia „Wizna 1939” - pan Dariusz Szymanowski oraz wiceprezes - pan Marcin Sochoń.

W drodze powrotnej delegacja WSOWL zwiedziła również prywatne Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, którego właścicielami są pasjonaci historii – państwo Marzena i Zbigniew Banaszkowie. Znajdują się tam m.in. eksponaty związane ze Szkołą Podchorążych Piechoty w Komorowie, do której tradycji nawiązuje nasza Uczelnia.


Tekst: mjr Adam SZYMANOWICZ

 

Back to top