WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

Zespół nauczycieli akademickich Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie, pod patronatem naukowym profesorów: Zbigniewa Ścibiorka i Zenona Zamiara, opracował podręcznik akademicki pt: „Teoretyczne i metodologiczne podstawy problemów z zakresu bezpieczeństwa”. Autorami poszczególnych rozdziałów opracowania są: I – Mariusz Wiatr, II – Robert Szandrocho, III – Marek Kulczycki, IV – Zenon Zamiar i Barbara Kaczmarczyk V – Witold Rynkiewicz, VI – Anatol Tichoniuk, VII – Zbigniew Ścibiorek, VIII, IX, X i XI – Marek Bodziany. Podręcznik został opublikowany przez Wydawnictwo Adam Marszalek z Torunia.

Publikacja ma charakter podręcznika akademickiego opracowanego przez zespół ekspertów z zakresu bezpieczeństwa oraz metodologii nauk o bezpieczeństwie. Podręcznik dedykowany jest studentom zgłębiającym wiedzę związaną z systemem bezpieczeństwa państwa a także młodym naukowcom, którzy podejmują trud w rozwiązywaniu złożonych kwestii dotyczących bezpieczeństwa.

Główne zagadnienia w nim poruszane to: strategia i koncepcje bezpieczeństwa, system bezpieczeństwa i stany nadzwyczajne, system obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzanie kryzysowe w systemie bezpieczeństwa RP, infrastruktura krytyczna a także: tożsamość nauk o bezpieczeństwie, etapy procesu badań nad bezpieczeństwem, wykorzystanie metod ilościowych w naukach o bezpieczeństwie, wykorzystanie metod jakościowych w naukach o bezpieczeństwie. Ponadto zamieszczono dwa przykłady koncepcji badań problemów bezpieczeństwa.

Podręcznik ten zapoczątkował serię wydawniczą: Edukacja dla bezpieczeństwa, co bezpośrednio koresponduje z nową specjalnością kształcenia na kierunku: Bezpieczeństwo narodowe Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie.

Okladka Scibiorek Zamiar1