WYDZIAŁ NAUK O BEZPIECZEŃSTWIE

W dniu 01.12.2015r. w murach Naszej Uczelni odbyły się wykłady i warsztaty otwarte z cyklu „RATOWNICTWO DLA KAŻDEGO – podstawowe zabiegi resuscytacyjne, defibrylacja".

Inicjatorami i organizatorami wykładów-warsztatów, była Pani dr Beata Zysiak-Christ wraz z członkami Medycznego Cywilno-Wojskowego Koła Naukowego (MCWKN). Przedsięwzięcie było skierowane do studentów i pracowników Naszej Uczelni, którzy licznie przybyli na salę wykładową. Uczestnikami i prelegentami byli również studenci Uniwersytetu Medycznego z Wrocławia.

Większość przybyłych studentów była z wydziału ratownictwa medycznego z którymi w ramach wymiany doświadczeń, koło naukowe współpracuje.

Przedsięwzięcie było podzielone na dwa panele: wykładowy, na którym słuchacze zostali wprowadzeni w tematykę szeroko pojętego zagadnienia jakim jest związany z zatrzymaniem pracy serca oraz panel warsztatowy, gdzie pod okiem instruktorów z MCWKN każdy chętny mógł spróbować swoich sił podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy defibrylacji.

Wykład rozpoczęła Pani prof. Dorota Zyśko, kierownik Katedry Medycyny Ratunkowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tematem prezentacji było „ RKO u pacjentów z ostrym zatrzymaniem krążenia OZK". W swoim wystąpieniu Pani profesor przedstawiła dość skomplikowany lecz jak ważny problem. Sposób przedstawienia problematyki, był przejrzysty i zrozumiały przez każdego obecnego na sali. Kolejnym prelegentem był Pan dr n. med. Jacek Smereka, Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z tematem pt. „Nowe wytyczne RKO". Pan doktor, jako osoba, która pierwsza z Polski, usłyszała Nowe Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji ogłoszone w Pradze, zapoznał słuchaczy z ich szczegółami.

Po wykładach specjalistów głos zabrały członkinie koła naukowego z Uniwersytetu Medycznego - studentki Pani Anna Olszewska i Pani Maria Pawłowska. Obie Panie podjęły się trudu objaśnienia zagadnień związanych z przyrządowymi sposobami udrażniania dróg oddechowych oraz zasadami prowadzenia RKO u poszkodowanego znajdującego się w stanie hipotermii. Część wykładową zakończyli członkowie MCWKN, Pani Agnieszka Purcel i Pan Piotr Partyka, którzy prezentowali zasady udzielania pierwszej pomocy oraz sposobów wykorzystania automatycznego defibrylatora jako urządzenia przynoszącego największe rezultaty podczas zatrzymania krążenia.

Panel warsztatowy był zorganizowany na 3 punktach. Każdy chętny mógł poćwiczyć podstawowe zabiegi resuscytacji krążeniowo- oddechowej wykonywanej zarówno na osobie dorosłej jak i dziecku. Do dyspozycji ćwiczących były 3 manekiny należące do MCWKN. Na drugim punkcie instruktorzy pokazywali sposób użycia automatycznych defibrylatorów, których liczba, w miejscach publicznych znacząco w ostatnich latach wzrasta. Największą atrakcją był manekin, który na rzecz warsztatów dostarczył Pan Michał Żyła, przedstawiciel firmy LAERDAL. Specjalistyczny manekin , który był podłączony do defibrylatora wyświetlającego EKG, saturację, mogotanie komór. Manekin wyposażony w czujniki i tablet wyświetlał rzeczywistą jakość wykonywanego zabiegu defibrylacji.

Chętnych do ćwiczeń było wielu o czym świadczyła duża frekwencja i przedłużony czas ćwiczeń.

Pamiętajmy, w dzisiejszych czasach nagłe zatrzymanie pracy serca jest coraz częstszą przyczyną zgonów. Spowodowane jest to w większości obecnym stylem życia. Dlatego tak ważne jest uczenie i uświadamianie jak największej ilości osób z zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Jednak sama nauka bez sprzętu nie jest wystarczająca. Czynności praktyczne odgrywają kluczową rolę w tym procesie. Doskonalenie swoich umiejętności, na fantomach szkoleniowych i innym sprzęcie szkoleniowym to najlepsza okazja z której warto czerpać jak najwięcej korzyści. Zapraszamy i namawiamy do dalszego udziału w kolejnych edycjach.