AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W dniach 11–15.11.br. podchorążowie z Naukowego Koła Historii Wojen oraz kadra Wydziału Zarządzania Akademii Wojsk Lądowych przeprowadziła kolejny etap prac poszukiwawczych mogił poległych żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza poległych w walkach z Armią Czerwoną w październiku 1939 roku. Prace prowadzone były w ramach: „Projektu Wytyczno – Pierwszy Katyń. Odnalezienie i upamiętnienie mogił żołnierzy Wojska Polskiego oraz Korpusu Ochrony Pogranicza” finansowanego przez  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nieopodal miejscowości Wytyczno połączone odziały KOP i WP stoczyły krwawą bitwę z jednostkami Armii Czerwonej. W wyniku niekorzystnego przebiegu walki z przeważającymi siłami wroga część polskich wojsk dostała się do niewoli. W trakcie samej bitwy zginęło około 100 kopistów a bezpośrednio po niej zamordowano kilkudziesięciu polskich oficerów i żołnierzy. Nie są znane także losy kilkuset wziętych do niewoli jeńców.

Podczas tegorocznych prac terenowych przeprowadzonych pod dowództwem ppłk. dr. Józefa Ledzianowskiego, przy użyciu georadaru oraz po wykonaniu licznych odwiertów ustalono dokładne miejsca pochówku. Ich lokalizacja nastąpiła w wyniku współpracy z naocznym świadkiem wydarzeń sprzed niemal 72 lat oraz przy wsparciu archeologa sądowego. W czasie trwania badań natrafiono na liczne elementy szczątków ludzkich, skrzyń stanowiących prowizoryczne trumny pomordowanych żołnierzy oraz fragmenty umundurowania, które zostały oddane do szczegółowej analizy.

Podchorążowie po raz kolejny byli bohaterami programu telewizyjnego Adama Sikorskiego „Było nie minęło – Kronika Zwiadowców Historii”. Po raz pierwszy pojawili się w nim w wyemitowanym w zeszłym roku odcinku pod tytułem „Gdzie te mogiły?” dotyczącym bezpośrednio  prowadzonych przez nich prac odnalezienia grobów.

W trakcie pobytu uporządkowano również lokalny pomnik poświęcony Bitwie pod Wytycznem w  1939r. oraz złożono wieniec i znicze w celu upamiętniania bohaterskiej postawy polskich żołnierzy z okazji Narodowego Święta Niepodległości.


tekst i zdjęcia: kpr. pchor. Krystian WYSOCKI

https://www.dziennikwschodni.pl/wlodawa/znalezli-zaginionych-zolnierzy,n,1000254767.html

zdjęcia: Piotr Michalski

 

 

Back to top