Zawalenie budynku, ewakuacja poszkodowanych, ofiary śmiertelne i osoby ranne -  to kolejne z wyzwań tegorocznego ćwiczenia „KRYZYS-19”. W trakcie ostatnich trzech dni studenci zmagali się z różnymi sytuacjami kryzysowymi. Celem ćwiczeń było sprawdzenie umiejętności nabytych przez nich podczas nauki w Akademii Wojsk Lądowych.

15 listopada 2019 r. odbyła się symulacja zawalenia dzisięciopiętrowego budynku. Doszło do wybuchu gazu w następstwie którego rannych zostało wiele osób. Niezbędna była ewakuacja ludności oraz zabezpieczenie wybuchu. Wszystkie komórki biorące udział w symulacji stanęły na wysokości zadania i po raz kolejny opanowały sytuację kryzysową.

Studenci podczas tegorocznej edycji „KRYZYS-u” mogli wcielić się w rolę poszczególnych instytucji bezpieczeństwa (Centrum Zarządzania Kryzysowego, Policja, Państwowa Straż Pożarna, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, Wojska Obrony Terytorialnej). Ważnym elementem ćwiczenia okazała się również współpraca między poszczególnymi jednostkami a Zespołem Prasowo-Informacyjnym. Ćwiczenie odbyło dzięki zespołowi Symulatora Zdarzeń Kryzysowych odpowiadającemu za zaplecze logistyczne i przekazywanie informacji do poszczególnych jednostek.

Kolejna edycja ćwiczenia „KRYZYS” była okazją do sprawdzenia umiejętności studentów w zakresie skutecznego reagowania na sytuacje kryzysowe, także te związane z zagrożeniami cybernetycznymi oraz bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.

tekst: Zespół Prasowo-Informacyjny warsztatów „KRYZYS-19”

zdjęcie: Zespół Prasowo-Informacyjny warsztatów „KRYZYS-19”