AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


„Żołnierz na straży historii” – pod takim hasłem w Akademii 13 listopada odbyło się spotkanie, którego gościem specjalnym była płk Weronika Sebastianowicz, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ofiara represji stalinowskich, sybiraczka oraz dama Orderu Odrodzenia Polski.

Kombatantka opowiedziała historię swojego życia, podkreślając rolę wiary w Boga oraz wierności przysiędze wojskowej w kształtowaniu się jej niezłomnego charakteru, będącego kluczowym elementem w przetrwaniu zsyłki na Syberię. – Drodzy młodzi, pamiętajcie, że bycie oficerem, to ogromna odpowiedzialność, nie tylko za swoje życie, ale przede wszystkim za życie Ojczyzny – tymi słowami o etosie oficera WP mówiła do zgromadzonych płk Sebastianowicz. – Jeśli pragniecie być dobrymi oficerami, to nigdy nie zapominajcie o słowach przysięgi złożonej na Sztandar – podkreślała.

Kolejnym gościem, który zabrał głos był Wojciech Trębacz pracownik Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, który opowiadał o znaczeniu prawdy historycznej i jej wpływie na kształtowanie patriotyzmu w czasach współczesnych.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Duszpasterstwo Akademickie „Nieśmiertelni” AWL, Stowarzyszenie „Odra – Niemen” oraz Stowarzyszenie „Młody Dolny Śląsk”.


Tekst: AWL

Zdjęcia: st. kpr. pchor. Adrian Jastrowicz

 

Back to top