Paraliż miasta, blokady dróg, zamieszki oraz wysoka liczba rannych i poszkodowanych - to tylko niektóre z problemów, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy warsztatów „KRYZYS-19”. Przyczyną tej nadzwyczajnej sytuacji na terenie Wrocławia był blackout spowodowany awarią sieci energetycznych.

W trakcie drugiego dnia warsztatów „KRYZYS-19” studenci AWL, ćwiczący w ramach zespołów podgrywających instytucje bezpieczeństwa narodowego, zmierzyli się z szeregiem zdarzeń zagrażających mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska. Awarie sieci energetycznych doprowadziły do zamieszek w Zakładzie Karnym, z którego uciekło trzech więźniów, co wywołało niepokoje społeczne. Sytuację jeszcze bardziej komplikowały utrudnienia komunikacyjne w postaci awarii sygnalizacji świetlnych i blokad bramek na autostradach. W konsekwencji na terenie miasta miały miejsce liczne kolizje i wypadki drogowe, co doprowadziło do wysokiej liczby poszkodowanych - w tym ofiar śmiertelnych.

Problemy, z którymi musieli zmierzyć się studenci generowane były przez Symulator Zdarzeń Kryzysowych. Zwiększająca się liczba wypadków drogowych, a także utrudnienia w funkcjonowaniu infrastruktury krytycznej wymagały podjęcia odpowiednich decyzji oraz wydania dyspozycji posiadanych sił i środków.

Symulacje nadal trwają, sprawdzając umiejętności szybkiego reagowania na zdarzenia kryzysowe. Czy studenci zdołają opanować skutki blackout’u? Jakie wyzwania przysienie dla nich kolejny dzień ćwiczenia „KRYZYS”?

tekst: Zespół Prasowo-Informacyjny warsztatów „KRYZYS-19”

zdjęcie: Zespół Prasowo-Informacyjny warsztatów „KRYZYS-19”