AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


Podczas II wojny światowej w dniach 17 – 26 września 1944 r. na terenach okupowanej Holandii alianci przeprowadzili największą operacje z udziałem wojsk powietrznodesantowych, która została określona kryptonimem ,,Market Garden’’.

Celem tej operacji było rozdzielenie wojsk niemieckich i obejście od północy umocnień zwanych linią Zygfryda, umożliwiając w ten sposób zajęcie mostów na rzece Ren. Działania te miały przyśpieszyć zakończenie wojny. Podczas tych działań spadochroniarze z polskiej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej wykazali się bohaterstwem w walce, na czele których stał generał Stanisław Sosabowski.

W tym roku w trakcie ćwiczeń upamiętniających tamte wydarzenia, polscy żołnierze biorą udział w kilku desantach spadochronowych, oraz uroczystościach w miejscowościach Driel, Arnhem, Ede i Oosterbeek. W składzie polskich spadochroniarzy znajduje się dyrektor instytutu dowodzenia płk. Lech Plezia wraz z dwoma podchorążymi, sierż. pchor. Patrykiem Jastrzębskim oraz sierż. pchor. Bartoszem Rozmysłem.


Tekst: mjr Mirosław Halot 

Zdjęcia: AWL

 

Back to top