AKADEMIA WOJSK LĄDOWYCH 


W dniach 10-14.09.2019 r. podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych specjalności aeromobilnej uczestniczyli w międzynarodowych zawodach użyteczno-sportowych upamiętniających dowódcę 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej oraz patrona 16 batalionu powietrznodesantowego generała brygady Mariana Zdrzałkę.

Zawody odbyły się na terenie 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie oraz w okolicach Pustyni Błędowskiej. Była to jedenasta edycja prestiżowych zawodów organizowanych przez 6 Brygadę Powietrznodesantową. W zawodach uczestniczyło 13 pięcioosobowych zespołów, w tym cztery zagraniczne: z Holandii, Czech, Włoch oraz z Kanady. Akademię Wojsk Lądowych reprezentowało 5 podchorążych:

  • sierż. pchor. Michał WARDYN
  • sierż. pchor. Mikołaj ŻOCHOWSKI
  • plut. pchor. Łukasz LANGOWSKI
  • kpr. pchor. Michał MISTELA
  • st. szer. pchor. Przemysław KAZUSEK

Drużyny walczyły o punkty przyznawane w ramach pięciu konkurencji: skoku ze spadochronem, marsz na orientację, bojowej pętli taktycznej oraz wytrzymałościowej pętli taktycznej. W konkurencji spadochronowej liczył się czas od wylądowania ostatniego zawodnika z drużyny do momentu zebrania wszystkich skoczków w wybranym punkcie na zrzutowisku.

Kolejnym etapem zmagań w pierwszym dniu zawodów był marsz na orientację. Po pokonaniu 11-kilometrowej trasy reprezentacja podchorążych zajmowała 6 miejsce w klasyfikacji generalnej.

W drugim dniu zmagań zawodnicy musieli pokonać bojową pętlę taktyczną, na którą składały się trzy konkurencje: strzelanie z KBS Beryl, pokonanie toru OSF z liną przywiązaną do buta każdego zawodnika drużyny oraz strzelanie z pistoletu WIST. Przez zgrane działanie na torze przeszkód oraz świetne wyniki w strzelaniu podchorążowie wysunęli się na 4 miejsce.

O końcowej klasyfikacji zadecydował czas pokonania wytrzymałościowej pętli taktycznej (tzn. “Commando Race”) mierzącej 11km. Podchorążowie uzyskali czwarty czas, co w ostatecznym rozrachunku przełożyło się na czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej. Miejsce trzecie zajął zespół z 6 bpd z Gliwic, miejsce drugie - 16bpd z Krakowa, a zwycięzcą został zespół 18 bpd z Bielska – Białej.


Tekst: sierż. pchor. Michał Wardyn

Zdjęcia: 6 BPD, Commando Race

 

Back to top