17 czerwca br., o godz. 13.30 w Akademickim Centrum Kultury Akademii Wojsk Lądowych odbyła się Gala Finałowa IV Konkursu Piosenki Patriotycznej. Wśród laureatów konkursu studenci oraz uczniowie szkół średnich.

Tradycyjnie w połowie czerwca w Akademii Wojsk Lądowych odbywa się finał konkursu piosenki patriotycznej. Tegoroczna edycja konkursu ściągnęła do ACK melomanów nie tylko spośród społeczności akademickiej Uczelni. Wśród widzów byli również troszkę młodsi – licealiści ze szkół w Opolu i Tułowicach.

Koncert galowy rozpoczęła licealistka z Zespołu Szkół w Tułowicach, Roksana Zarówny utworem „Taki kraj” ze słowami Jana Pietrzaka i muzyką Zbigniewa Raja. Następnie, obecni na gali finałowej słuchacze mogli usłyszeć takie utwory jak: „Ku czci ludziom wojny” autorstwa Pauliny Gruszeckiej, „Powrócisz tu” Ireny Santor, czy „Kolędę warszawską” do muzyki Zbigniewa Preisnera. Pokaz umiejętności muzycznych dał, dobrze nam wszystkim znany zespół „Kompania wsparcia”, założony przez podchorążych Akademii Wojsk Lądowych. W swoim krótkim koncercie zaprezentowali covery takich zespołów jak: Elektryczne Gitary, Dzikie Psy, Kwiat Jabłoni oraz Czasza. Nasi podchorążowie zagrali również dla wszystkich piosenkę z ich autorskiego repertuaru „Ostatni marsz (Cisza)”.

Jury konkursowe przyznało, że poziom konkursu stał na bardzo wysokim poziomie i były trudności z podjęciem werdyktu. Ostatecznie, jednogłośne zwycięstwo wśród wokalistów przyznano Roksanie Zarówny z Zespołu Szkół w Tułowicach za piosenkę „Taki Kraj”. Drugie miejsce przypadło Paulinie Gruszeckiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Opolu i wykonanie piosenki „Ku czci ludziom wojny”, natomiast trzecie miejsce zajęła Laura Pietzuch za piosenkę „Kolęda Warszawska”.

W kategorii zespół wokalno-instrumentalny bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się zespół „Kompania wsparcia” w składzie” kpr. pchor. Krzysztof Golec (instrumenty klawiszowe), kpr. pchor. Mateusz Jania (perkusja), kpr. pchor. Krzysztof Juzwa (gitara basowa), st. szer. pchor. Katarzyna Ochwat (wokal), st. szer. pchor. Norbert Wojtaszek (wokal, saksofon), st. szer. pchor. Gerard Sobieraj (gitara elektryczna). Drugie miejsce przypadło duetowi, w którym występuje sierż. pchor. Agata Gowik wraz z mamą.

Nagrody wręczył laureatom pełniący obowiązki rektora-komendanta AWL płk dr inż. Jacek Narloch, który jednocześnie pogratulował wszystkim wspaniałych występów i namawiał zebranych w Akademickim Centrum Kultury do rozwijania swoich pasji, tak jak czynią to stojący na scenie muzycy. Zaprosił również na finał jubileuszowego V Konkursu Piosenki Patriotycznej, który odbędzie się w przyszłym roku w Uczelni.

Konkurs Piosenki Patriotycznej, w którym wzięło udział bardzo wielu młodych ludzi, pokazuje, że pieśń patriotyczna jest wciąż “żywa”, a młode pokolenia z wielkim zaangażowaniem wykonują ten repertuar. Wszystkim uczestnikom przeglądu gratulujemy i namawiamy wszystkich do udziału w konkursie w przyszłym roku!

Tekst: mjr Marcin Jasnowski

Zdjęcia: st. kpr. pchor. Kornel Wasilewski