W dniu 17 maja br., na terenie Akademii Wojsk Lądowych zostało przeprowadzone seminarium szkoleniowe „Trendy wykorzystania sprzętu nurkowego w działaniach militarnych”. Seminarium zorganizowane przez Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu, oraz Instytut Dowodzenia, cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród podchorążych, w tym licznie przybyłych członków uczelnianej sekcji płetwonurkowania.

Podczas seminarium zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w akcjach ratowniczych, oraz w pracach podwodnych. Największe zainteresowanie wzbudził najnowszy produkt firmy Poseidon – rebreather SE7EN, zaprezentowany przez przedstawiciela szwedzkiej firmy na Polskę, który to sprzęt, ze względu na swoją budowę i bardzo niską wagę jest uznawany za unikatowy na skalę światową. W pełni zautomatyzowany i wyjątkowo prosty w obsłudze, bardzo szybko zdobył zaufanie służb i znalazł szerokie zastosowanie w wojskach specjalnych na całym świecie. Sprzęt prezentowany na spotkaniu pozwala wykonywać nurkowania bezdekompresyjne do głębokości 40m oraz w pełni dekompresyjne, trimiksowe nurkowania do głębokości 60m. Dodając do tego wagę sprzętu gotowego do nurkowania, która wynosi 18kg, firma Poseidon sprawiła, że SE7EN to jeden z najlepszych sprzętów na rynku obiegów zamkniętych.

Po zajęciach teoretycznych przeprowadzonych w ramach seminarium, zainteresowani podchorążowie, posiadający minimum podstawowe uprawnienia nurkowe, mogli praktycznie przetestować sprzęt w basenie AWL.

Tekst: AWL

Zdjęcia: st. chor. szt. Marek Kańtoch